![]() Román fordítás, fordítás románról és románra
Román nyelv: érdekességekHabár a neve árulkodó, sokan nem tudják, hogy a román nyelv (románul: limba română) az új-latin nyelvek közé tartozik. (Igaz, sokan vitatják ezt az eredetet.) A keleti vulgáris latin nyelvből származik, amely magába olvasztotta a meghódított trákok és dákok nyelvét. A 7. századtól a román nyelvre a legnagyobb hatása az ószláv nyelvnek volt, amely az egész középkor során folytatódott, mivel ez volt az ortodox egyház és a közigazgatás nyelve. Ezenkívül hatottak a románra a környező szláv nyelvek, a magyar, a török, a német, és az újgörög nyelvek is. A 19. századtól megindult egy társadalmi modernizációs folyamat, és ezzel egyidejűleg a nyelvben egy „latinizálódási” folyamat, amely során sok jövevény szót vettek át más új-latin nyelvekből, főleg a franciából és a románból, amelyek kiszorították az azonos jelentésű, szláv eredetű kifejezéseket. A 16. századig az írásbeliség csak óegyházi szláv nyelven, cirill betűk használatával létezett, az első irodalmi emlékek is így keletkeztek. Ezt követően kezdtek elszórtan megjelenni a latin betűs szövegek, majd egy ideig a kettő ötvözetéből készült vegyes ábécét alkalmazták. Hivatalosan 1860-ban vezették be a latin betűs írást. A világon mintegy 28 millióan beszélik, ezek közül kb. 24 millió az anyanyelvi beszélők száma. Románián kívül a román hivatalos nyelv a Moldova Köztársaságban, Transzisztriában (ezen két országban hivatalosan moldáv nyelvnek hívják) és a Vajdaságban. Az Európai Unió és a Latin Unió hivatalos nyelve. Nagy számú (1 milliót meghaladó) román anyanyelvű vendégmunkás él külföldi országokban, leginkább Nyugat-Európában és Észak-Amerikában.
Román fordítás: kérjen ajánlatot! Munkaidőben 1 órán belül válaszolunkAdatait bizalmasan kezeljük! Kérjük, hogy a * jelű mezőket mindenképpen töltse ki. Magyarországon kiemelt szerepe van a román nyelvnek az Erdélyben élő nagyszámú magyar kisebbséggel való kapcsolatok okán. Országunk déli felén pedig mintegy 8000 fős román ajkú népesség él. A román nyelv nyelvtana (valószínűleg a történelem során őt ért sokféle hatásnak köszönhetően) a többi új-latin nyelvéhez képest jóval összetettebb, csak példaképpen néhány érdekesség:
Román fordítási tapasztalatunkGazdasági, jogi, műszaki, pénzügyi, építőipari, informatikai, marketinges, kereskedelmi, tudományos, idegenforgalmi, turisztikai, szépirodalmi fordítások románról magyarra és magyarról románra.
MinőségbiztosításA TrM Fordítóiroda ISO 9001:2008-as minőségirányítási rendszert üzemeltet, amelynek révén biztosítjuk román-magyar és magyar-román fordítási munkáink egyenletesen magas színvonalát. • • • •
Mire ügyeljek román fordításaimmal kapcsolatban?A román fordítások esetén érdemes mérlegelni a következő szempontokat:
Román fordítóink diplomás, tapasztalt szakemberek, akik kiválóan ismerik a román nyelv fordulatait, rejtelmeit, illetve a román kultúrát és a helyi sajátosságokat is. Mindezen felül elmélyült ismeretekkel bírnak bizonyos szakterületek tekintetében, úgy mint gazdaság, kereskedelem, műszaki terület, informatika, építőipar, mezőgazdaság stb. Modern fordítástámogató (CAT) szoftverek segítségével a korábban már lefordított mondatpárok elmentésre kerülnek fordítási memóriákban, amely javítja a szöveg egységességét és fokozza a munkatempót.
További nyelvek, amelyeken fordítást vállalunkTöbbek között a következő nyelvpárokban tudunk segíteni: angol-magyar, magyar-angol, német-magyar, magyar-német, orosz-magyar, magyar-orosz, francia-magyar, magyar-francia, olasz-magyar, magyar-olasz, spanyol-magyar, magyar-spanyol, román, japán, kínai, de egyedi igények esetében is ügyfeleink rendelkezésére állunk.
Román tolmácsolásFordításon túl román tolmácsolási szolgáltatásokkal is ügyfeleink rendelkezésére állunk.
Jelentkezés román szakfordítónak, tolmácsnakHa román szakfordítónak vagy tolmácsnak szeretne jelentkezni irodánkhoz, kattintson ide! |
|||
12:53 25 April 2018 |